Otantik Enkadın

Otantik olmak çok değerli bir kavram… Kendine özgü karakter yapısı olan, bunu kendi gücüyle keşfedip inşa etmiş olan, duruşu ve dünyaya bakışı olan kadınlar…kendin olmaya takmış biri olarak tüm çalışmalarımda bu felsefeyi temel alırım.

Otantik olma kavramını açıklamaya çalışıyoruz ama acaba aslında tam olarak ne anlatmaya çalışıyoruz? Farklı olmak, değişik olmak, kendine has olmak, bencil olmak o kadar çok  değişik ifadeler kullanan var ki…Belki hepsinden biraz, belki hiçbiri…

Bir kadının otantik olmasını o kadının verdiği sözlerde ve yaptığı işlerde görebiliriz. Yani kişinin kendi iç dünyasında inandığı ve dış dünyaya aktardığı duruşu diyebiliriz. Bu durum başkalarını üzmemek için, dışlanmamak için susmak ya da onlara uyumlu şekilde konuşmak değil, kendi bildiği doğruyu saygılı bir şekilde savunmaktır ve aktarmaktır.

Neye göre Otantik?

Otantik olmak, belki bir diğer haliyle orijinallik, bir kadının kendi inandığı şekilde açıklama yapmasına ya da inandığı şeylere bağlı olarak tutarlı bir şekilde hareket etmesi ve de bundan daha fazlasıdır. Aslında o kadının hayatı boyunca deneyimlediği, bu deneyimlerden yaptığı çıkarımları ve kendi inandıkları ile yapabileceklerini harmanlayarak kendine özgü olmasıdır. Sadece inanması, sadece tutkulu olması ya da dik durması değildir. Karakterin bir dışa vurmasıdır.

Psikologlar, kabul edilmiş tanımı gereği otantik insanların, psikolojik olarak olgunlaşmış ve insan olarak tam  işlediklerini gösteren birtakım ortak özelliklere sahip olduğunu söylerlerler. Bu tip kadınların:

 1. Gerçeğin, gerçek bir bakış açısına sahip olması gerektiğine inanırlar.
 2. Kendilerini ve diğer insanları oldukları gibi kabul ederler.
 3. Düşünceli davanırlar.
 4. Yargılamayan bir espri anlayışları vardır.
 5. Duygu ve düşüncelerini rahatça ve açıkça belirtirler.
 6. Hatalarında ders çıkartırlar.
 7. Motivasyonlarının ndenlerini anlar ve onları beslerler.

Bunun karşılığında otantik olamayan diğer kadınlar nasıl davranır?

 1. Gerçeklik algılarında kendilerine dürüst değildirler.
 2. Onaylanmak ve değerli hissetmek için başkalarına bakarlar.
 3. Karşılarındaki insanlara yargılayıcı yaklaşırlar.
 4. Olaylara açık ve net bir rahatlıkla bakmazlar.
 5. Eleştirel bir espri anlayışları vardır.
 6. Duygularını rahat ve açıkça ifade edemezler.
 7. Hatalarından ders çıkartmazlar.
 8. Motivasyonlarını tanımlayamazlar.

Eğer bir kadının söylediği ile yaptığı uyuşmuyorsa, yaptığı işe ne kadar tutku ile bağlı olursa olsun asla otantik bir duruşa sahip olamaz.

Otantik olmak nihayetinde, savunmasız işleyen ve psikolojik olgunluğun sağlıklı olduğunu gösteren niteliklerin bütünüdür. Bir anda değil, yılların getirdiği tecrübe ile oluşur. Bize öğretilen ve dayatılanlardan kurtulup, kendi yolumuzu çizmeye başladığımızda oluşanlardır. Yine eğer bu aşamada kendimiz olmak yerine, bir gruba bağlı olmak onlardan onay almaya da değerliymiş gibi hissetmek istiyorsak burada yine işler karışır.

Bu yüzden çocuklarımıza bağımlı olmayı değil, birey olarak yaşamayı ve otantik, orijinal olmayı öğretmek lazım. Tek başlarına hayatta kalabilen, ayakları üstünde durabilen bireyler lazım dünyaya… Her girdiği ortamda ışık saçan bireyler… Ürkmeden, kim ne der diye çekinmeden kendi doğrusunu savunabilen kadınlar…Siz ne dersiniz?

oznuryılmazberk( yaşam terzisi)

narkendinol instagram hesaplarını takibe almayı unutma.

kendin ol özgür ol..

otantik enkadın

Öznur Yılmaz Berk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir